Vytvořte si doma komfortní prostředí i v zimě


Také alespoň občas sníte o tom, že máte doma krb s výměníkem, a že se ohřejete nejen u jeho sálajících plamenů, ale i z podlahového topení? Tento způsob vytápění rodinných domů či bytů je natolik komfortní, že je právem považován za krále mezi topnými systémy. V první řadě máte k dispozici krb, to je samo o sobě natolik lákavé, že kdo má možnost si jej nechat postavit, těší se, až v něm zapálí první dřevěná polena a bude pozorovat hořící oheň, odlétající jiskry, praskání dřeva a teplé barvy ohnivého živlu. V současné době se ovšem nabízí stavby krbů i s vložkou a tepelným výměníkem pro ohřev vody a toto je velmi výhodné zejména pro podlahová topení. Z místností zmizí radiátory a bude to i estetičtější a praktičtější, co se týče úklidu.

oheň v krbu

Podlahové topení si můžete postavit i sami, umožňuje to suchý systém pokládky, jehož jádro tvoří systémové desky pro podlahové topení s vnitřními drážkami pro topné potrubí. Pokládka desek je jednoduchá a oživení topení svěříte instalatérovi, který připojí topné trubky k rozdělovači, a ten pak propojí s topným zdrojem, tedy v tomto případě s krbovým výměníkem.

palivové dřevo

Jakmile je topná soustava oživena, zaklopí se systémové desky cemento-vláknitými deskami a na ně se pak již pokládá podlahová krytina, například koberec, laminátová plovoucí podlaha, dlažba, palubky apod.

A v čem vlastně spočívá komfort kombinace krbu a podlahového topení? V první řadě jde o rovnoměrně sálající teplo z celé podlahové plochy, takže máte teplo v místnosti nejen u stropu a v horních vrstvách obytného prostoru. Zároveň si můžete dovolit chodit v zimě třeba i po keramické dlažbě naboso, je to velmi příjemné na bosá chodidla, a kdo někdy vyzkoušel reflexní masáže chodidel, potvrdí, že je to velmi podobné, a že to přináší léčebný účinek na krevní oběh, lymfatický a imunitní systém a na zlepšení nálady.